Projekt Pražského domu fotografie (Prague House of Photography, PHP), který už několik let čeká na otevření nového sídla v Revoluční ulici v Praze, zřejmě převezme Galerie hlavního města Prahy (GHMP). ČTK to řekl ředitel galerie Milan Bufka. Sídlo PHP se mělo původně otevřít na konci roku 2004, kvůli problémům s kolaudací se tak dosud nestalo.

Hlavní město a ministerstvo kultury před lety založily společnou obecně prospěšnou společnost Pražský dům fotografie. Do rekonstrukce objektu v Revoluční, kde měla vzniknout velkoryse pojatá instituce pro co nejlepší možnou prezentaci, vznik, výzkum i výuku fotografie, daly dohromady 20 milionů korun.

Prostory ale dosud nebyly zkolaudovány. Obě instituce kvůli průtahům uvažovaly o tom, že z obecně prospěšné společnosti vystoupí. Nedokončený projekt také provázely spory mezi fotografy a vedením PHP.

Situaci by mohla nyní vyřešit GHMP, která by PHP převzala a dům v Revoluční ulici provozovala. "Na převzetí pracujeme. Jsme na začátku. Odkoupili jsme od sdružení movitý majetek," řekl ČTK Bufka. Podle něj bude muset vedení Prahy nejprve prostory PHP vložit do zřizovací listiny galerie. Galerie pak bude muset vyřešit problémy s kolaudací domu.

Podle Bufky by při optimistických odhadech mohl být dům v Revoluční otevřen na jaře příštího roku.

Náklady na převzetí a otevření sídla odhaduje ředitel GHMP asi na 10 milionů korun. Kolik by stál roční provoz domu, nedokázal odhadnout. "To by bylo věštění z křišťálové koule," poznamenal. Galerie, která je příspěvkovou organizací hlavního města, už Prahu požádala o peníze navíc.

Stížnosti z domu: Nechceme klimatizaci

Kolaudaci sídla PHP v Revoluční ulici údajně dlouho bránily stížnosti vlastníků bytů v domě. Ti nesouhlasili se zavedením klimatizace, obávali se její hlučnosti. Podle Bufky se s architekty podařilo najít takové řešení, které by nemělo mít dopad na hlučnost. "Otevřít to bez klimatizace ale není možné," poznamenal ředitel GHMP.

Kvůli průtahům s otevřením sídla podle Bufky vzali také někteří fotografové, kteří PHP věnovali svá díla, tyto dary zpět. Podle webových stránek zastupoval a nabízel dům fotografie práce například Jiřího Davida, Jindřicha Štreita, Ivana Pinkavy a Dany Kyndrové.

Počátky PHP sahají do roku 1989, kdy na jaře vznikl Aktiv volné fotografie - sdružení fotografů, jehož cílem bylo především hledat vhodné prostory pro výstavy.

Počátkem 90. let z něj vznikla nadace Pražský dům fotografie; po jejím zániku poslání aktivu i nadace převzalo občanské sdružení Pražský dům fotografie. V roce 2005 pak vznikla stejnojmenná obecně prospěšná společnost a sdružení se současně přejmenovalo na Fotoforum Praha.

Související