Galerii Václava Špály v září otevře výstava Jiřího Černického. Výtvarník a nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1998 se představí s projektem Gagarinova věc a věci, kterých mi není líto. Tématem výstavy má být "záhadný předmět z modulu sovětského kosmonauta".

Vystaveny budou fotografie, videa a různé předměty. Výstava projektu Jiřího Černického začne 10. září a potrvá do 31. října. ČTK o tom za galerii informovala Magdalena Bičíková.

Nový provozovatel chce v galerii představovat hlavně mladé české umělce, například úspěšné nositele Ceny Jindřicha Chalupeckého. Po Černickém uspořádá galerie výstavu laureátovi ocenění z loňského roku Jiřímu Skálovi.

Galerie zároveň plánuje přivézt i zajímavé zahraniční výstavní projekty. Otevřeno bude každý den od 11:00 do 19:00 za vstupné 40 a 20 korun.

Galerii převzala společnost PPF Art, bude ji mít v nájmu deset let, ročně za ni zaplatí 720 tisíc korun. Radnice Prahy 1 o tom rozhodla v květnu. Společnost PPF Art je součástí finanční skupiny PPF. Organizuje výstavy současných umělců v Galerii České pojišťovny a v Ateliéru Josefa Sudka, provozuje také Galerii fotografie Louvre.

Galerie pojmenovaná po známém českém malíři vznikla v roce 1957. Největší slávu zažila v letech 1965 až 1970, kdy ji kurátorsky vedl Jindřich Chalupecký. V 70. a 80. letech se pak ve Špálově galerii konaly výstavy oficiálního umění.

Po roce 1989 se do galerie vrátil kvalitní program. V roce 2002 však začala program zajišťovat sama Nadace Český fond umění, jež měla dům pronajatý. Nadace se nesoustředila na koncept výstav, ale galerii volně pronajímala.

Umělecká obec proti úpadku galerie protestovala, ale teprve v roce 2007 byl vyhlášen konkurz na nového nájemce. Do letošního května provozovala galerii agentura Semma, která nájem ukončila kvůli nedostatku peněz.

Související