Muzeum Techmania hodlá obří interaktivní skládačku využít jako soubor exponátů o EU a podnítit veřejnou debatu o evropských otázkách.

Její umístění zároveň koresponduje s cílem Plzně stát se Evropským hlavním městem kultury v roce 2015, řekl při představení díla šéf muzea Vlastimil Volák.

Entropa sestává ze sedmadvaceti částí, které originálně prezentují členské země EU. V obří plastice Černý představil Evropu nelichotivými symboly. Každý stát EU reprezentuje určitý, údajně zažitý, stereotyp.

Plastika vyvolala v Bruselu bouřlivé reakce, největší pokřik spustili Bulhaři a vynutili si zakrytí svého dílku Entropy. Nespokojení byli i Slováci. Kromě zjitřených reakcí se Černému povedlo všechny mystifikovat, že na plastice pracovalo sedmadvacet umělců ze zemí EU.

"Konečně je to pod střechou, Techmanie je příjemné místo. Doufám, že nebude nutné zase další části zakrývat, obalovat a vypínat," konstatoval Černý.

Za svůj nejoblíbenější stát v Entropě označil Anglii. Vzhledem ke svému skeptickému postoji k EU totiž v plastice zcela chybí, a v horní části rámu je tak prázdné místo.

Související