Nebude tu žádné usedlé umění, dává na vědomí Galerie Václava Špály, ve které pozítří otevře svou první výstavu její nový správce PPF Art.

Zahajovací výstava bude patřit nonkonformnímu Jiřímu Černickému a jeho "investigativnímu umění". Výstava má název Gagarinova věc a potrvá do konce října.

Nový správce přebírá provoz kdysi věhlasné galerie sídlící v centru Prahy po reklamní agentuře Semma, která "Špálovku" provozovala dva roky.

I když se jí programově dařilo navázat na pověst progresivní galerie, kterou v šedesátých letech vedl proslulý teoretik umění Jindřich Chalupecký, návštěvnost nebyla valná. Vystavovali tu především mladí a provokativní umělci, avšak jen ti skandální dokázali připoutat větší pozornost.

Kosmonautova násada

Nový správce má jinou strategii: Chce se zaměřit na střední generaci a autory již zavedené, jako je Tomáš Císařovský, Jaroslav Róna či Petr Nikl. Jak ukazuje začínající výstava laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1998 i "zavedení" umělci mohou překvapit.

Černický vystavuje "záhadný předmět z modulu sovětského kosmonauta". Ten vypadá jako futuristická násada od smetáku. Umělec nejenže Gagarinovu věc objevil, ale sbírkou původně tajných dokumentů také dokazuje, jakou roli sehrála v napjatých rusko-amerických vztazích během studené války.

Mystifikační projekt, který vznikl před pěti lety pro birminghamskou galerii, představuje Černický v Česku poprvé. Umělec vystaví také své videopráce a fotografie i nejrůznější předměty, které náhodně oslovení kolemjdoucí autorovi bez lítosti věnovali.

V listopadu se Galerie Václava Špály otevře dílu Jiřího Skály, zatím posledního držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Významní mecenáši

Nový správce Galerie Václava Špály PPF Art má již s výstavním provozem několikaleté zkušenosti, neboť provozuje další tři pražské galerie. České malíře prezentuje v Galerii České pojišťovny, fotografii od klasiků po mladé současné autory vystavuje v Galerii Louvre a v Ateliéru Josefa Sudka. PPF Art patří k nejvýznamnějším mecenášům české kultury.

Stará se o dvě sbírky, vedle kolekce České pojišťovny buduje sbírku české fotografie.

Nepodporuje jen výtvarné umění. Rovněž je sponzorem festivalu Letní Shakespearovské slavnosti na Pražském hradě a populárního Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Galerie Václava Špály, pro kterou nové logo vytvořilo Studio Aleše Najbrta, bude otevřeno každý den od 11 do 19 hodin, základní vstupné je 40 Kč.

Související