V pražském Karolinu vystavují soubor nejlepších novinářských fotografií loňského roku oceněných v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo.

Absolutním vítězem se stal Ital Pietro Masturzo se snímky Íránců, kteří loni v červnu vycházeli na střechy svých domů a provolávali nesouhlas se zmanipulovanými volbami.

Lidé si mohou v Karolinu prohlédnout také soubor fotografií míst, kde žijí pařížští bezdomovci, jejich autorem je Francouz Pierre-Olivier Deschamps (na snímku), letošní držitel Ceny Prahy.

Vítězná fotografie je jedna ze série, kterou Masturzo pořídil v Teheránu jednoho večera krátce po volbách z 12. června 2009. Žena na ní křičící z terasy svého domu do ulice na protest proti tomu, že za vítěze prezidentských voleb byl prohlášen kontroverzní Mahmúd Ahmadínežád.

Cena Prahy se v rámci World Press Photo udílí od roku 1990. Vítěze mezi nominovanými snímky vybírá primátor města. Pavel Bém (ODS) se letos rozhodl pro soubor bezdomoveckých fotografií.

Na Deschampsových snímcích chybí lidé - pozorovatel na nich spatří pouze vyležené místo na staré matraci nebo kus mřížoví vyleštěného častým posedáváním bezdomovců. Jinak fotografie nezachycují více než kusy krabic jako součástí bezdomoveckého bytí, nebo špinavé deky.

"Kdybych na těch fotografiích ukazoval osoby, pohled by ulpěl jen na ně a vytratilo by se to zásadní - tedy těch pár metrů čtverečních, nepohodlí a blízkost zdroje tepla, u kterého se bezdomovci zdržují," řekl ČTK Deschamps. Na snímcích jsou vidět pouze znaky "domova" bezdomovců, Deschamps tím chtěl navodit naléhavější a silnější pocit, než kdyby fotil přímo bezdomovce. V Paříži žije až 30 000 lidí bez domova.

Bolest a zmar civilistů

Celkem 19 porotců vybíralo letos vítěze v 18 kategoriích mezi 5847 fotografy ze 120 zemí, kteří se přihlásili s 111 960 fotografiemi.

Stejně jako v předchozích ročnících bodovaly u poroty fotografie z válečných oblastí, které zaznamenávají utrpení a bolest civilního obyvatelstva. Lze tak spatřit například výjevy z palestinské Gazy, Afghánistánu nebo z Iráku. Působivé jsou také sportovní snímky, umělecké kategorie a portréty.

Nadace World Press Photo vznikla v roce 1955 v nizozemském Amsterdamu, kde dodnes sídlí.

Výstava v Karolinu bude od pátku otevřena denně od 10:00 do 18:00. Končí 10. října.