Guggenheimovo muzeum bude vystavovat krátká videa, která byla zveřejněna na serveru YouTube. Odborníci zatím sestavili širší výběr 125 nahrávek, z nichž vyberou dvacítku nejlepších. Ty budou od 21. října k vidění v Guggenheimově muzeu v New Yorku, uvedla dnes agentura Reuters.

Autoři neobvyklé výstavy vycházeli z předpokladu, že mezi statisíci nahrávkami na YouTube určitě budou i umělecká díla. Ve spolupráci s YouTube proto otevřeli na serveru zvláštní sekci, kde mohli lidé své nahrávky přihlašovat.

Nakonec se sešlo přes 23 tisíc nahrávek z 91 zemí. Odborná porota, v níž zasedli například americký filmař Darren Aronofsky nebo japonský umělec Takaši Murakami, z nich poté vybrala 125 videí, která jsou ode dneška k vidění ve stánku muzea. Dvacet nejlepších děl bude představeno v říjnu, do New Yorku by na vernisáž měli přijet i jejich tvůrci.

V širším výběru jsou jak hity YouTube s miliony zhlédnutí, tak i málo známé nahrávky. Mezi nejslavnější patří hudební video skupiny OK Go, kde se o vizuální efekty stará komplikovaný mechanismus, nebo představení Lidské zrcadlo skupiny Improv Everywhere, při němž lidé navzájem kopírují své pohyby.

Mezi nejlepšími 125 je i video českého umělce Martina Kohouta. Snímek Moonwalk mladého umělce, který žije v Berlíně, zhlédlo téměř 50 tisíc lidí.

"Zaměřili jsme se na díla, která byla od začátku koncipována pro online média," řekla kurátorka Guggenheimova muzea Joan Youngová. Porota podle ní sledovala zejména práci se zvláštní formou média, jíž je internetové video.

Všech 125 videí je k dispozici na speciálním kanálu YouTube Play. Diváci se mohou pokochat celou škálou uměleckých forem – od experimentálních, přes hudební videa, dokumenty až po zajímavé animace.

Podle poroty jsou všechna videa neobyčejně kvalitní a ukazují na umělecké cítění dnešní internetové generace i na formy, které ve svých dílech rádi používají.

Projekt YouTube Play spustila nadace Solomona R. Guggenheima a YouTube s podporou společnosti HP v červnu letošního roku. Primární snahou tohoto jedinečného projektu je najít a ocenit díla, která posunují hranice pojetí videa. Jedná se o vůbec nejrozsáhlejší hledání kreativních videoklipů na světě, které má pomoci objevit inovativní, originální a překvapivá videa bez ohledu na žánr, techniku, kontext nebo rozpočet.

Moonwalk - Martin Kohout

OK Go - This Too Shall Pass - Rube Goldberg Machine version

Human Mirror (Lidské zrcadlo) - Improv Everywhere 
Související