Za vyvolávací cenu  6,5 milionu korun bez dvacetiprocentní aukční přirážky byl v neděli v Praze prodán obraz Vinobraní od malířky Toyen. Prodána byla rovněž malba Emila Filly Já som bača velmi starý, a to za 3,7 milionu korun. Díla obou umělců patří k nejžádanějším na tuzemském trhu s uměním. Aukci pořádala společnost Prague Auctions.

Další díla obou malířů budou dražena v Praze ve středu. Společnosti 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery nabídnou Fillovu kubistickou práci z roku 1914 Zátiší s lahví Cherry za vyvolávací cenu deset milionů korun. Olej od Toyen nazvaný Cirque Conrado má pak vyvolávací cenu 9,3 milionu korun.

Zátiší s lahví Cherry patřilo Fillově rodině až do 80. let minulého století, kdy ho odkoupil soukromý sběratel. V roce 1997 byl obraz prodán do zahraniční sbírky světového kubismu v přepočtu za 3,5 milionu korun. Tehdy se přitom Fillovy obrazy prodávaly za ceny jen v řádech statisíců.

Obraz Cirque Conrado namalovala Toyen v roce 1925 a je považován za nejdůležitější dílo z jejího neoprimitivistického období. První majitelkou byla sestra Toyen Zdena Svobodová. Dosud byl obraz součástí významné soukromé sbírky v Paříži.

Nejdrážším obrazem Toyen v historii českých aukcí výtvarného umění je dílo Spící, které bylo před dvěma lety prodáno za 20 milionů korun bez aukční přirážky a ocitlo se tak na třetím místě tuzemského aukčního žebříčku.

Na sedmém místě aukčního žebříčku pak figuruje obraz Zbytek noci z počátku surrealistického období Toyen prodaný letos v dubnu za 13 milionů 200 tisíc korun. Nejdražším Fillovým obrazem je dílo Sklenice a noviny prodané společností Kodl před rokem za 11,2 milionu korun.

Související