Vzácný kubistický obraz Emila Filly z roku 1914 Zátiší s lahví Cherry se na dnešní aukci v Topičově salonu prodal za 16,25 milionu korun (vyvolávací cena byla deset milionů korun).

Stal se tak vůbec nejdražším Fillovým obrazem prodaným na české aukci a zároveň pátým celkově nejdražším obrazem prodaným v ČR.

Jde také o letos nejdráž prodaný obraz v Česku. Plátno Toyen z jejího neoprimitivistického období z roku 1925 Cirque Conrado (Clowns) se dnes prodalo za 9,4 milionu. Aukci pořádaly společnosti 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery.

Toyen (vlastním jménem Marie Černínová) i Filla patří k českým umělcům, jejichž díla v aukcích dosahují rekordních cen. Zatím nejdráž prodaným obrazem od Toyen na české aukci byla Spící nabízená společností Pictura za 20 milionů korun loni v březnu (včetně aukční přirážky 16 procent kupec zaplatil 23,2 milionu).

Od Filly byl nejdražší obraz Sklenice a noviny prodaný společností Kodl před rokem za 11,2 milionu korun. Vyvolávací cena obrazu Cirque Conrado (Clowns) od Toyen byla 9,3 milionu korun.

Související