Slovanská epopej Alfonse Muchy se stala kulturní památkou. Rozhodnutí nabylo právní moci 8. listopadu.

Praha, která je vlastníkem Epopeje, nyní musí oznamovat veškeré změny užívání a nakládání s Muchovým cyklem obrazů památkovému odboru pražského magistrátu.

Galerii hlavního města Prahy (GHMP) bude s památkáři konzultovat například jednotlivé způsoby restaurátorských zásahů.

To, že se epopej stala památkou, však s největší pravděpodobností nezastaví stěhování obrazů z Moravského Krumlova do Prahy.

Epopej se měla být vyhlášena památkou již v říjnu, ale na poslední chvíli proti rozhodnutí dorazil rozklad Prahy. Byl spíše formální, Praha požádala ministerstvo kultury o upřesnění některých formulací.

"Vyhlášením epopeje kulturní památkou se pro nás z pohledu provozu prakticky nic nemění, protože my jsme k tomu dílu vždy přistupovali s maximální obezřetností. V případě zápůjček jsme požadovali více než standardní podmínky u špičkových galerií," řekl ředitel GHMP Milan Bufka.

"Sám jsem zvědav, co se bude s ohledem na vyhlášení kulturní památky dít ve vztahu k zámku v Moravském Krumlově, kde jsou obrazy uloženy v podmínkách, které nejsou dobré,“ dodal Bufka. Pokud by epopej měla zůstat v Krumlově, tak GHMP bude podle svého ředitele požadovat, aby se tamní podmínky uložení cyklu zlepšily.

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku letos v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů zakázal.

Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze cyklus vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili. Praha oznámila, že do voleb stěhování epopeje odložila.

Nyní bude záležet také na tom, jak se spolu domluví nové vedení radnic v Praze a v Moravském Krumlově. Dosavadní starosta Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) ve volbách propadl, stejně tak se změnilo i vedení hlavního města.

Muchova rodina je v názorech na přesun díla rozdělena. Stěhování obrazů do Prahy odmítá Muchův vnuk John, jeho nevlastní sestra Jarmila Mucha Plocková ale naopak přesun podporuje.

Související