Návštěvníci Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK) si mohou od pátku do neděle zdarma prohlédnout unikátní středověkou iluminaci, kterou hejtmanství získalo na dražbě v Londýně. Vzácná knižní miniatura s motivem těžby a zpracování stříbra v Kutné Hoře bude vystavena při příležitosti prvního výročí jejího zakoupení. Dílo je po většinu času uloženo v depozitáři.

Iluminace byla vydražena na sklonku roku 2009, v Jezuitské koleji byla poprvé vystavena 27. prosince téhož roku, kdy ji zhlédly tisíce lidí.

O osudu tohoto úvodního listu není mnoho známo, byl vyříznut z dnes již neznámé chorální knihy a v roce 1920 se ocitl v soukromé vídeňské sbírce. Devět let poté byl černobíle reprodukován v odborné literatuře, než se pak objevil po dlouhé době v londýnském aukčním domě.

Iluminace bude po skončení krátkodobé expozice uložena zpět do depozitu galerie a v roce 2012 se stane součástí rozsáhlé výpravné výstavy věnované Jagelloncům, kterou GASK připravuje ve spolupráci s kunsthistorikem Jiřím Fajtem.

Dětským návštěvníkům galerie o víkendu nabídne speciální program v dětském koutku zaměřený právě na iluminaci. Budou si moci například vyzkoušet psaní a kreslení husím brkem a vytvořit vlastní malou knížku obrázků a písmen, složit skládačku iluminace nebo si zahrát na horníky v prolézačce.

V sobotu odpoledne bude v galerii také pokřtěna knižní novinka Michaely Ottové nazvaná Pod ochranou Krista Spasitele a svaté Barbory, následovat bude autorčina přednáška zaměřená na sochařskou výzdobu chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře.

Galerie GASK je otevřena od úterý do neděle vždy od 10:00 do 18:00. Vstupné do celého objektu na všechny výstavy činí 120 Kč, děti do 12 let mohou galerii navštívit zdarma. Každé úterý se za vstup platí pouze symbolický poplatek jedna koruna.

Související