Tizianova rozměrná malba stará 450 let, která zobrazuje Madonu s dítětem a svatými Lukášem a Kateřinou Alexandrijskou, byla ve čtvrteční newyorské aukci síně Sotheby's vydražena za 16,9 milionu dolarů. Je to nejvyšší částka, za jakou kdy bylo dílo tohoto italského renesančního umělce v aukcích prodáno. Informovala tom agentura Bloomberg.

Dílo názvané Sacra conversazione vydražil po telefonu evropský kupec, který zůstal v anonymitě. Původně se odhadovalo, že obraz může být prodán až za 20 milionů dolarů.

Tiziana aukční síně nenabízejí často. Jiné malířovo srovnatelně významné dílo bylo naposledy draženo před dvaceti lety. Tehdy síň Christie's nabídla obraz Venuše a Adonis, který koupilo losangeleské Gettyho muzeum za 13 a půl milionu dolarů.

Server BBC news uvedl, že podle mluvčí Sotheby's je Sacra conversazione jedním z mála „multifigurálních“ Tizianových děl, která zůstávají v soukromých rukou.

Obchodník s uměním Richard Feigen se podle agentury Bloomberg domnívá, že podíl samotného Tiziana na díle Sacra conversazione není velký, proto byl obraz prodán za měně, než aukční síň předpokládala. Tizian měl v době vzniku obrazu dobře fungující dílnu.

Před newyorskou aukcí byl obraz Sacra conversazione postupně vystaven v Londýně, Paříži a Amsterdamu. Veřejnost tam dílo mohla vidět poprvé po třech desítkách let. Předtím bylo vystaveno v roce 1978 v Ženevě.

Související