Ministerstvo kultury vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie v Praze. Zájemci se mohou hlásit do 11. března. Dosavadní šéf galerie Milan Knížák, který instituci řídí od roku 1999, by měl podle plánu ministerstva skončit ke konci srpna.

Podrobnosti výběrového řízení zveřejnilo ministerstvo na svých webových stránkách. Podmínky konkurzu schválil ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) a souhlasil s návrhem na personální složení výběrové komise. Jména členů komise ale zatím nechce ministerstvo zveřejnit, dokud s nimi se všemi ministr osobně nepromluví a nezíská jejich souhlas.

"Teprve poté, a pouze v případě souhlasu všech členů komise, zveřejníme jejich jména v první den zasedání výběrové komise. V opačném případě budeme postupovat jako v předcházejících případech a složení komise zveřejníme až po skončení výběrového řízení," uvedl ministr. Tento postup má prý ochránit členy komise před možným tlakem a mediálním zájmem.

Ministerstvo po zájemcích o funkci ředitele požaduje, aby nastínili představy o poslání, cílech a řízení Národní galerie v rozsahu do deseti stran.

Výběrové řízení na ředitele Národní galerie se konalo už loni ještě za předešlého ministra Václava Riedlbaucha. Výběrová komise tenkrát doporučila jmenovat ředitelem Národní galerie historika umění Jiřího Fajta. Riedlbauch ale doporučení komise nerespektoval a svému nástupci navrhl tři jména - vedle Fajta šlo o ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela. Besser po svém nástupu do čela ministerstva výběrové řízení zrušil a slíbil vyhlásit nové podle nových pravidel.

Související