Pět nových a reinstalovaných expozic, které si od středy mohou prohlédnout první zájemci, a dvě výstavy čekají na návštěvníky Národního technického muzea v Praze na Letné (NTM). Své sbírky tu totiž představí i Technické muzeum v Brně a Vojenský historický ústav v Praze. Ten ukáže čtyři desítky zbraní a dopravních prostředků, které čeští vojáci požívali během posledních 110 let.

"Naše budova je poprvé za svoji více než sedmdesátiletou historii celá určena jen muzejním účelům. Na více než 5500 metrech čtverečních vystavujeme na pět tisíc exponátů," uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Podle Ksandra bylo muzeum kvůli náročné stavební rekonstrukci uzavřeno 1621 dnů. "Nyní se vrací jako svébytná muzejní, vědecká a vzdělávací instituce," uvedl. Dosavadní práce, jejichž třetí etapa skončí na jaře příštího roku, stála 370 milionů korun. K tomu je třeba ještě započítat 130 milionů na expozice.

Atraktivní součástí NTM je dopravní hala, dokumentující příběh automobilů, motocyklů, letadel, železnic i lodí z období od konce 18. století do současnosti. Vystavena je například koněspřežná hasičská stříkačka z roku 1795, která hasila, ale neuhasila, požár Národního divadla v Praze.

Dalšími expozicemi jsou Fotografický ateliér, Tiskařství, Astronomie a Architektura, stavitelství a design, která vznikla podle projektu Davida Vávry. Dobovou atmosféru navozuje secesní a kubisticky laděný prostor či možnost vstoupit do pracoven architektů 19. a 20. století.

Další stálé expozice budou otevřeny příští rok. „Chystáme například Techniku v domácnosti, která bude v nabídce muzea novinkou,“ říká Ksandr. Znovu otevřeny budou podle jeho slov i dva „doly“, kamenouhelný a rudný.

Co všechno v muzeu přibylo nebo co by si návštěvník neměl nenechat ujít při prohlídce, čtěte ve středečním IN magazínu Hospodářských novin i v kulturní rubrice listu.

Související