Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře připravila ojedinělou výstavu čtyř desítek vizuálních a textových děl s erotickou tematikou od dvaceti českých umělců. Základem expozice nazvané Erotická Revue bude naprostá anonymita tvůrců. Vernisáž je plánována na tuto sobotu.

Exponáty budou vystaveny s popisky uvádějícími název díla a techniku. Návštěvníci tedy budou moci pouze hádat, kdo je autorem. "Anonymita, která nám umožňuje ve věcech sexuality jednat svobodně, se stala základním principem výstavy," uvedl šéfkurátor galerie Ondřej Chrobák.

Tajemství a jakousi nerovnou hru mezi zasvěcenými a těmi, kteří jsou nuceni se pouze dohadovat, lze podle Chrobáka brát i jako možnou metaforu erotických vztahů. Expozice má být zároveň testem toho, zda lze erotiku zahrnout do současné umělecké praxe jinak než jako pouhou senzaci.

Název výstavy Erotická Revue odkazuje ke stejnojmennému časopisu, který počátkem třicátých let minulého století vydávala v Praze Surrealistická skupina. Časopis vycházel jako soukromý tisk a platila pro něj přísná pravidla. Nesměl být veřejně prodáván či rozšiřován a nesměl být ani zařazen do knihoven. Zahaleni tajemstvím byli i samotní přispěvovatelé z řad umělců, kteří publikovali v časopise pod pseudonymy a monogramy.

Výstavu v bývalé Jezuitské koleji bude utevřena do 29. května.

Související