Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích zítra otevírá výstavu nazvanou Sladkost smrti s podtitulem Parte, která patří k cyklu Pohled do archivu. "Expozice je jakýmsi mementem mori, pomníkem zesnulým výtvarníkům," informoval jeden z kurátorů výstavy Jan Kuntoš.

Smuteční oznámení českých umělců jsou jedním z mnoha typů dokumentů, které Archiv výtvarného umění shromažďuje a formou výstav představuje veřejnosti.

"Nevystavujeme ale jen parte, připomínáme i rituály, které odchod člověka doprovázejí," dodal Kuntoš.

Výstaveny budou fotografie Radoslava Kratiny, který v polovině 80. let zachycoval pomíjivou krásu hrobů na pražských Olšanských hřbitovech, uvádějí pořadatelé výstavy.

Typologií funerální plastiky se zabývají i fotografie Miroslava Urbana, snímky pořizované od 70. let na stovkách hřbitovů v Čechách i ve světě. Makabrózní sbírku hřbitovní estetiky doplní tři krátké Urbanovy filmy odkazující k smrti, minulosti, devastaci, zániku.

Fotografie z pohřbů z rodinného alba Lucie Kalátové ukáží, jak vypadaly pohřební rituály před 65 lety na malém městě. Dokument Poslední místa člověka natočený Janem Kuntošem a Lucií Kalátovou ve strašnickém krematoriu přibliží dnešní technologii smrti, fotografie Jana Lesáka z cyklu Spalovač pořízené v krematoriu v Pardubicích citují český kultovní film Juraje Herze Spalovač mrtvol natočený v roce 1968 na obou místech.

Fotografie hrobů, hřbitovů, dokumenty, filmy a smuteční oznámení budou ve výstavních prostorách galerie DOX k vidění do 16. června.

Související