Česká filharmonie a Pražská komorní filharmonie dnes v metropoli pořádají koncerty pro Japonsko, které se potýká s následky zemětřesení a ničivé vlny cunami. Čeští filharmonici v době, kdy se přírodní katastrofa stala, pobývali v Japonsku na turné.

Na jejich koncertu ve Španělském sále Pražského hradu zazní Dvořákova Novosvětská symfonie, která je v zemi vycházejícího slunce velmi oblíbená. V Houslovém koncertu g moll Maxe Brucha vystoupí japonský interpret, první koncertní mistr Berlínské filharmonie Daišin Kašimoto. Orchestr povede dirigent Ion Marin.

Vystoupení České filharmonie je beznadějně vyprodané. Peníze kromě dárcovských SMS se budou vybírat také při přímém přenosu České televize přes humanitární organizaci ADRA.

Pro Japonsko pořádá koncert také Pražská komorní filharmonie. Dirigent Vladimir Ashkenazy vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina společně se svým synem, klavíristou Vovkou v pestrém programu od Ludwiga van Beethovena až po Pavla Haase. Koncert zahájí v duchu vzpomínek na japonskou tragédii Haasova poslední skladba Studie pro smyčce, která vznikla v terezínském ghettu krátce před skladatelovým transportem do Osvětimi.

Pomoci Japonsku se chystá také Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Ta uspořádá v úterý 5.dubna od 18 hodin charitativní aukci. "Úzké vazby, které VŠUP s Japonskem má prostřednictvím studentů, kteří pravidelně absolvují oboustranné výměny, jsou pro nás závazkem pokusit se udělat v této věci maximum. V tuto chvíli je na naší škole na stáži student z nejpostiženější perfektury Mijagi, přímo z města Sendai," uvádí se v prohlášení školy.

Své práce do aukce věnovali například studenti ateliéru keramiky, skla, designu oděvu a obuvi, designu výrobků a volného umění.  Do dražby se zapojí také vedoucí ateliérů. Bude tak možné vydražit skleněnou vázu od Ronyho Plesla, šperky Evy Eisler, karafy od Jiřího Pelcla, objekt od Krištofa Kintery nebo také věc z dílny módní návrhářky Liběny Rochové.

Aukce se uskuteční v galerii Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Zde také budou od pondělí všechna nabízená díla vystavena. 

Související