Známý kritik čínského režimu Aj Wej-wej je v rukou čínské policie, která ho vyslýchá kvůli podezření ze spáchání trestných činů hospodářské povahy. Oznámila to dnes agentura Nová Čína. Peking upozornil mezinárodní společenství, že nemá právo do případu zasahovat.

Aje v neděli zadržela policie na letišti v Pekingu, když chtěl odletět do Hongkongu. Od té doby o něm nebyly žádné zprávy.

Nemluvte do našich věcí

Proti jeho nedělnímu uvěznění protestovaly Spojené státy, Británie a Francie. Jeho okamžité propuštění požadovala Amnesty International a další organizace na obranu lidských práv.

"Aj Wej-wej je podezřelý z trestných činů hospodářské povahy," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej. "Jiné země nemají právo zasahovat. Případ nemá nic společného s lidskými právy nebo svobodou vyjadřování," prohlásil.

Policie Aje zatkla jen několik dní poté, co třiapadesátiletý avantgardní umělec oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v zahraničí. Chtěl prý otevřít své studio v Německu a žít tam, aby se zbavil šikanování a pronásledování ze strany čínských úřadů. Aj například označil čínské vůdce za gangstery a v posledních letech obhajoval humanitární případy.

Po zatčení ale zmizel a čínské úřady o něm odmítaly novinářům cokoli sdělit. O jeho osudu neměla žádné informace ani jeho manželka. Ajovi přátelé se obávali, že by mohl být obžalován z pokusu o rozvracení státu. To by mu pak hrozilo až deset let vězení.

Podle zprávy čínské agentury "Aje vyšetřuje v souladu s čínskými zákony policie pro podezření ze spáchání hospodářské trestné činnosti".

Aj se jako designér podílel na koncepci futuristického ztvárnění architektonické chlouby Pekingu, národního olympijského stadionu známého jako Ptačí hnízdo. Nyní vystavuje v londýnské galerii Tate Modern.