Aukční síň Sotheby´s chystá dražbu dvou desítek portrétů "kosmetické královny" Heleny Rubinsteinové, které vytvořili známí umělci včetně Salvadora Dalího.

Pět obrazů se bude dražit 3. a 4. května, zbytek v říjnu, uvedla agentura AP. Rubinsteinová, která vybudovala světové kosmetické imperium, byla totiž také mecenáškou umění a častou modelkou.

Mezi draženými díly je i Dalího malba, která znázorňuje Rubinsteinovou připoutanou šperky k útesu.

Ačkoliv Rubinsteinové bylo v době vzniku portrétu už 73 let, Dalí ji znázornil jako mladou ženu, aby ukázal "nesmrtelnost její odhodlané a energické povahy a dědictví jejího díla a kariéry" uvedla aukční síň, která odhaduje, že portrét vynese jeden až půldruhého milionu dolarů (asi 20 až 30 milionů korun).

Rubinsteinová, která zemřela v roce 1965, byla Dalího blízkou přítelkyní a patronkou a excentrický umělec jí například vyzdobil třicetipokojové apartmá na Manhattanu třemi nástěnnými malbami.

Mezi dalšími portréty, které jdou do dražby, je třeba dílo britského umělce Grahama Sutherlanda nebo francouzského malíře Raoula Dufyho. Portréty prodává Nadace Heleny Rubinsteinové.

Čtyři z nabízených obrazů: portréty od Salvadora Dalího (nahoře), Raoula Dufyho, Grahama Sutherlanda a Pavla Tchelitchewa

Související