Salcburské Muzeum moderního umění vrátí kanadskému dědici původní majitelky obraz Gustava Klimta Litzlberg am Attersee, který za druhé světové války zabavili nacisté.

Muzeum ve čtvrtek podle agentury APA oznámilo, že o právoplatnosti majetkového nároku není sporu.

Obraz, jenž byl majetkem Amalie Redlichové, Židovky zavražděné v koncentračním táboře, tak náleží třiaosmdesátiletému důchodci Georgesi Jorischovi.

Experti odhadují hodnotu díla z roku 1915 až na 30 milionů eur (zhruba 725 milionů korun).

Muzeum po letech zkoumání dospělo k nezvratnému závěru, že právoplatným majitelem klenotu rakouských sbírek je vnuk a jediný dědic Redlichové Jorisch, bývalý zaměstnanec montrealského obchodu s fotopotřebami.

Amalie Redlichová obraz získala v roce 1938 z pozůstalosti po svém bratru. V roce 1941 však byla deportována do koncentračního tábora a tam byla zavražděna. Gestapo dílo zabavilo a prodalo jej salcburskému obchodníku s uměním Friedrichu Welzovi. Ten jej vyměnil za jiný obraz ze Salcburské zemské galerie, dnešního Muzea moderního umění.

 

Vrácení díla má ještě 6. července formálně schválit hornorakouský zemský sněm.

Podle zástupce hornorakouského hejtmana Wilfrieda Haslauera dědic přišel se "stejně nečekanou a velkorysou" nabídkou, že salcburské galerii věnuje 1,3 milionu eur, jež hodlá získat z prodeje obrazu. Peníze by měly umožnit dlouho odkládanou rekonstrukci vodárenské věže vedle muzea, které se nachází na salcburském kopci Mönchsberg. Ve věži, která má být pojmenována po Amalii Redlichové, prý vznikne umělecký ateliér.

Haslauer upozornil, že v rakouských obývácích visí ještě mnoho obrazů ukradených kdysi nacisty.

Související