Slavný obraz Leonarda da Vinciho Dáma s hranostajem, který je jediným dílem tohoto umělce v polských sbírkách, bude brzy odeslán z Krakova na výstavní turné po největších evropských galeriích.

Postupně bude vystaven v Madridu, Berlíně a v Londýně, než se zase vrátí do Polska a deset let ho neopustí. Oznámilo to polské ministerstvo kultury.

Ministerstvo z opatrnosti odmítá nabídky na zapůjčení obrazu na výstavu do zahraničí.

Tentokrát ale udělalo výjimku na přímluvu knížete Adama Karola Czartoryského, šéfa nadace rodu Czartoryských, která tuto malbu na dřevě vlastní a polské Národní galerii v Krakově ji jen propůjčuje.

Dáma s hranostajem bude v Madridu vystavena od poloviny května. Od srpna pak bude součástí výstavy o italské renesanci v berlínské Gemäldegalerie a od listopadu má být představena v Londýně v rámci výstavy věnované právě Leonardu da Vincimu.

S návratem obrazu do Polska se počítá na jaře 2012 a dílo poté nemá deset let opustit Polsko, citoval náměstek ministra kultury Piotr Zuchowski dohodu s nadací Czartoryských a s galerií.

Při předchozí zápůjčce do zahraničí, bylo to do Říma v roce 1998, byl obraz pojištěn na 100 milionů dolarů. Kromě toho italská strana nabídla jako výměnu zápůjčku dvou proslulých děl jiných renesančních mistrů - Raffaelova Donna Velata a Tizianovy Venuše z Urbina.

Obraz Dáma s hranostajem o rozměrech 54x39 centimetrů, namalovaný Leonardem da Vincim v letech 1488 až 1490, koupili Czartoryští v roce 1800. Odborníci se domnívají, že portrét zobrazuje Cecilii Galleraniovou, milenku milánského vévody Ludovika Sforzy. Za války nacisté obraz z okupovaného Polska odvezli, po válce byl ale restituován.

0420POLSKO VYTVARNE VLADA DA VINCI 732
Související