Ministr kultury Jiří Besser oznámí jméno nového generálního ředitele Národní galerie v pondělí 16. května. Ještě předtím se v pátek setká se dvěma kandidáty Vladimírem Röselem a Jiřím Fajtem, kteří byli zároveň nejvýše hodnoceni výběrovou komisí.

Besser to dnes odpoledne uvedl na webovách stránkách ministerstva. Po dnešních osobních pohovorech s kandidáty vyřadil z dalšího výběru ředitele Moravské galerie v Brně Marka Pokorného.

"Skutečně ještě nejsem pevně rozhodnutý, a než řeknu konečný verdikt, chci být vnitřně o svém kroku přesvědčený. Výběr jsem zúžil o Marka Pokorného, kterého si jako ředitele Moravské galerie v Brně nesmírně vážím, ale u výběrové komise nezabodoval tolik, kolik možná i sám očekával," uvedl ministr. "Já jsem rád, že to při osobním jednání nebral tragicky a že bude pokračovat v práci pro Moravskou galerii," dodal.

Ekonom Vladimír Rösel, jehož do čela instituce doporučila výběrová komise, Marek Pokorný z Moravské galerie a historik umění Jiří Fajt dnes s Besserem jednali v tomto pořadí každý přibližně hodinu a půl.

"Se dvěma kandidáty, kteří byli zároveň nejvýše hodnoceni výběrovou komisí, bude ministr kultury jednat znovu tento pátek. Vladimír Rösel a Jiří Fajt si na schůzku přivedou dva nejbližší spolupracovníky, se kterými by chtěli realizovat své vize v Národní galerii," uvádí se na webové stránce ministerstva.

 

"Ze schůzky mám opravdu dobrý pocit. Trvala velice dlouho a ministr chtěl vědět podrobnosti o tom, jaké budou mé první kroky, detaily koncepce, s kým budu spolupracovat. Myslím, že jsem byl dobře připraven," řekl Rösel. Pohovor s ministrem byl podle něj mnohem důkladnější než pohovor s výběrovou komisí. Po rozhodnutí komise se cítí být morálním vítězem. Pokud tedy post nezíská, ničeho prý litovat nebude, protože udělal maximum.

 

"Pan Fajt i pan Pokorný jsou určitě silné osobnosti. Nicméně já jsem v oblasti manažerského řízení zkušenější," uvedl Rösel. Nyní je jednatelem společnosti Lombard Advisory Partners, která se zabývá investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi.

Nový generální ředitel NG by měl být jmenován k 1. červnu. Dosavadní šéf instituce Milan Knížák ve funkci setrvá zřejmě až do konce srpna. Mezi 1. červnem a 31. srpnem by si měl se svým nástupcem předávat agendu.

Související