Veletrh současného umění Art Prague se letos koná už podesáté. Tři desítky galerií pod jednou střechou sice přinesou do pražského Mánesa jen zlomek z tuzemské galerijní nabídky, ale představu o jejích kvalitách návštěvníkovi dají.

Kromě českých a moravských vystavovatelů přijedou navíc opět německé galerie Bleibtreu a Raum, francouzská Mathieu a Art Traffic z Nizozemska.

Vpravo: Na veletrhu Art Prague bude mimo jiné ke koupi i akryl na plátně Petra Pastrňáka Soutok z roku 2006 Foto Art Prague

Na ploše dvou tisíc metrů čtverečních se představí mimo jiné jedna z nejdéle fungujících pražských soukromých galerií, Galerie Via Art. Kromě "svých" autorů Michaela Rittsteina a Petra Písaříka nabídne veletržnímu publiku mladého malíře Karla Štědrého.

Zastoupeny budou galerie Litera a Navrátil, jež spojuje osoba Jiřího Navrátila. Vystaví obrazy Zdeňka Berana a grafiku Adrieny Šimotové a katalánského expresionisty Antoniho Tapiese.

Prinz Prager Gallery, jedna z nejslibnějších nových galerií, předvede Jiřího G. Dokoupila, ale také mladé malíře Evžena Šimeru a Zbyňka Sedleckého.

Vlevo: Jeden z nejznámějších stuckistů, Jiří Hauschka, bude mít na pražském veletrhu svůj obraz White Highway z roku 2011 Foto Art Prague

Chemistry Gallery, orientující se hlavně na street art, představí ve svém výstavním prostoru mladé hyperrealisty z ateliéru Zdeňka Berana na pražské AVU - Zdeňka Trse, Jana Uldrycha, Aleše Brázdila a Michala Ožibka.

Galerista Petr Hájek připomíná ještě "vycházející hvězdu ostravské akademie" Jana Vytisku. A Jakub Švéda se na veletrhu ocitne jako upoutávka na chystanou výstavu v Chemistry Gallery, nazvanou Factonature.

V rámci panelových diskusí se bude řešit nová koncepce Národní galerie v Praze, ke které by po dvanáctiletém kralování Milana Knížáka mělo být vykročeno pod vedením ekonoma Vladimíra Rösela.

Za klasický obraz

Jedním z tradičních vystavovatelů je brněnská Galerie ARSkontakt, spojená s agilní mladou kurátorkou Kateřinou Tučkovou. Ta bude vystavovat společně s pražským Vltavínem a představí všech deset členů české odnože světové skupiny stuckistů (Hauschka, Jaromír 99, Salajka, Valečka a další).

Vpravo: Ukázkou z nové tvorby Ivany Štenclové je čtvercový akryl Koloběh z roku 2011 Foto Art Prague

Stuckisté, kteří budí zájem svým důrazem na malbu a odmítáním konceptuálních tendencí, dostali na přelomu letošního dubna a května významný prostor na londýnské výstavě mezinárodního stuckismu v Lauderdale House.

Jednou z nejúspěšnějších výstav ve Vltavínu v poslední době bylo připomenutí devadesátin tvůrce filmového Krtečka Zdeňka Milera. Na veletrhu galerie předvede několik drobností zapůjčených autorovou rodinou a bude se tu o něm promítat videofilm.

Art Prague existuje díky nasazení galeristky Ivy Nesvadbové a grafika Milana Jaroše. Jejich Galerie Gambit vystaví mimo jiné Eriku Bornovou, Květu Pacovskou a Jana Mika.

Na stánku Indigo Space, kde pořadatelé propagují nejmladší umění, najde prostor malířka Lucie Skřivánková, jejíž paleta po návratu z pobytu v Brazílii získala novou barevnost. Mezi vystavovateli budou i kvalitní pražské galerie HOME a SVIT.

Ve čtvrtek ožije Mánes tradičním Nocturnem, které udrží bránu veletrhu otevřenou až do 21 hodin.

VELETRH

Art Prague
současné umění
Praha, Mánes
od 7. do 12. června
www.artprague.cz

Jiří Načeradský namaloval svůj olej Vyznání v roce 2008. Také tento obraz bude vystaven v pražském Mánesu Foto Art Prague 

Související