Unikátní možnost spatřit rané kubistické dílo Pabla Picassa nazvané Sedící žena mají dnes a v sobotu návštěvníci veletrhu Art Prague v Mánesu. Na vystavení obrazu v Česku se spolupodílí galerista Jan Třeštík, kterého policie před několika týdny obvinila z toho, že se na počátku roku pokusil právě tento slavný obraz nelegálně vyvézt za hranice Česka.

Sedící žena se české veřejnosti představuje po více než dvanácti letech. Obraz je v galerii na nábřeží vystaven dnes do 19 hodin, kdy bude v prostorách galerie i panelová diskuze odborníků na výtvarné umění a galeristů.

"Aby si obraz mohli prohlédnout i běžní návštěvníci, bude Sedící žena vystavena i v sobotu po téměř celý den. Poté se vrátí zpět do depozitáře majitele," řekl Třeštík.

Obraz měl být do výstavních prostor na nábřeží instalován už na začátku týdne. Kvůli počasí a technickému stavu galerie ale byla instalace obrazu ohrožena.

"Po průtrži mračen na několika místech v galerii zatékalo, takže majitel byl rozhodnut obraz v Praze nevystavit. Nakonec jsme ale malbu umístili do ochranného boxu a zvolili jiné, bezpečnější místo," uvedl Třeštík.

Informaci nepřímo potvrdila i ředitelka veletrhu Art Prague 2011 Iva Nesvadbová. "Měli jsme nějaké drobné obtíže, ale ty už jsou nyní vyřešené. Zároveň je dobře, že obraz nebyl vystaven už na pondělní vernisáži, kde byly stovky lidí. Tohle řešení je bezpečnější," doplnila Nesvadbová.

Galerista Třeštík je spojován s nelegálním vývozem právě tohoto díla. Policie ho letos v květnu obvinila z porušení zákona o státní památkové péči, za což mu hrozí až dva roky vězení. V současné době je stíhán na svobodě.

 

Bývalý ředitel Galerie Středočeského kraje podle kriminalistů porušil zákon, když letos v lednu vydal k vývozu Picassova aktu Sedící žena osvědčení. Protože je ale obraz kulturní památkou, je k vývozu potřeba povolení ministerstva kultury. Sám Třeštík, který je vzděláním právník, se hájí neznalostí zákonů. Nešlo podle něj o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení.

Nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí si všimli celníci na ruzyňském letišti, kteří poté kontaktovali Národní galerii, jež měla dílo v minulosti dlouhodobě zapůjčeno.

Obraz s názvem Sedící žena je nyní v rukách soukromého majitele. Jde o kvaš na dřevě z roku 1909, který pochází z významné sbírky Vincence Kramáře, který kupoval Picassova raná kubistická díla v Paříži ještě v době, kdy Picasso nebyl slavný.

Související