Invaze postaviček mimozemšťanů z legendární videohry Space Invaders a dalších osmibitových videoher začala před 15 lety a nyní podle agentury AFP "přistál" v Paříži již tisící z nich.

Zde i v dalších městech jsou svérázní mimozemšťané dílem francouzského umělce, který si ukrývá tvář pod masku a nazývá se Invader.

Narazit na vetřelce tvořené malými čtverečky je možné také například na zdech Istanbulu, New Yorku, Mombasy či Tokia.

Invaze, kterou neřeší armáda

Postavičky podle jejich autora poutají pozornost chodců i přes své malé rozměry, protože se jasně liší od ostatních pouličních maleb, reklam a jiných výtvorů.

Invader není jediný, kdo vzpomíná na nostalgické začátky videoher. Například norské hudební duo Röyksopp natočilo jeden ze svých klipů ve stylu Space Invaders. (Pusťte si ho v záložce Video.)

"Myšlenkou projektu je přenést virtuální svět do reality. Je v tom možné vidět hodně věcí. Vrací to člověka do dob, kdy počítače a videohry byly v plenkách," vysvětlil AFP tajemný Invader s karnevalovou maskou přes obličej.

Řekl, že bude v zobrazování postaviček videohry Space Invaders z roku 1978 pokračovat.

"Dnes slavím tisícího z nich a mám již plány pro budoucí města," uvedl bez dalšího upřesnění umělec, který podle AFP tvoří i v ateliéru a vystavuje svá díla moderního umění v pařížských a newyorských galeriích.