Sto tisíc jednodolarových bankovek, jimiž jsou vytapetovány zdi newyorského Guggenheimova muzea, tvoří instalaci německého umělce Hanse-Petera Feldmanna. Výtvarník tak "zúročil" finanční odměnu, kterou získal s cenou Hugo Bosse za současné umění.

Expozice, která bude otevřena až do konce listopadu, zabírá devět zdí o celkové délce 45 metrů a výšce pět metrů. Vertikálně zavěšené použité bankovky jsou perfektně srovnány a budí zvláštní dojem zelenobílého závěsu.

Hans-Peter Feldmann (1941), který pochází z Düsseldorfu, obdržel cenu Hugo Bosse za současné umění loni. Kromě odměny 100 tisíc dolarů získal možnost vystavovat ve slavném newyorském muzeu.

"Bankovky nemají stejně jako umělecká díla podstatnou hodnotu, mají jen tu hodnotu, kterou jim přikládá společnost, jež jim věří. Jejich použitím se Feldmann ptá na hodnotu v umění," řekla zástupkyně muzea Katherine Brinsonová.

Ve svých předchozích instalacích Hans-Peter Feldmann fotografoval všechny součásti šatníku jedné ženy (Všechny šaty jedné ženy, 1973), nabídl pohled na půl kila jahod focených jednotlivě nebo vytvořil soubor sta portrétů lidí všech věků reprezentujících jedno století.

Související