Sto devatenáct snímků hvězd domácí i zahraniční hudební scény, které za uplynulých 25 let nafotil Ivan Prokop, vystavuje do 28. srpna Leica Gallery Prague. Na své si v pražské galerii přijdou i fanoušci hudby, protože expozici s názvem Photopass doprovází reprodukovaná hudba muzikantů na fotografiích. 

Sedmapadesátiletý Ivan Prokop, bratr zpěváka, moderátora a bývalého politika Michala Prokopa, se specializuje na fotografování muzikantů, koncertů a hudebních festivalů. Odtud pochází i název výstavy. Photopass opravňuje vybrané fotografy k pořizování snímků na začátku velkých koncertů.

"Taková činnost vyžaduje značnou zkušenost (nebo mimořádné štěstí), protože času není mnoho. Relativně velké množství vystavených fotografií ovšem napovídá, že tolik štěstí by nemohl mít ani ten největší miláček fortuny. Z toho logicky vyplývá, že Ivan Prokop se spoléhá především na svůj talent a zkušenost," uvedli kurátoři výstavy Karel Haloun a Luděk Kubík.

Devět velkoformátových fotografií doprovázejí klíčové texty portrétovaných hudebníků. Například v případě Micka Jaggera je to skladba (I Can´t Get No) Satisfaction, u Iggyho Popa Real Wild Child, u Davida Byrneho ze skupiny Talking Heads Psycho Killer, u Radůzy Větře můj či u Tata Bojs Pěšáci.

 

 

"Každý z vystavovaných interpretů má pro mě určitou cenu. Ty fotografie jsou nedílnou součástí hudby, do které se občas při pořizování snímků tak zaposlouchám, že zapomenu fotit," řekl Prokop.

Ivan Prokop pracuje jako volný fotograf a výtvarník. Zabývá se především hudební a divadelní fotografií, je autorem či spoluautorem mnoha obalů audiovizuálních nosičů. Spolupracuje s významnými domácími i zahraničními hudebními festivaly, vydavatelstvími, periodiky a hudebníky.

V 70. a 80. letech byl aktivistou Jazzové sekce svazu hudebníků, spolupracoval také na organizaci festivalu Pražské jazzové dny. Od roku 1991 do roku 2005 pracoval na výtvarné a vydavatelské koncepci hudebního vydavatelství Bonton (později Sony BMG Music Entertainment). V současné době se zabývá také produkcí audiovizuálních nosičů, knih, výstav, koncertů a festivalů. Své fotografie vystavoval na několika skupinových i samostatných výstavách.

Související