Za 13,5 milionu liber (368,6 milionu korun) se v úterý v londýnské aukční síni Christie's vydražil obraz, na němž Pablo Picasso zachytil svou milenku Marie-Thérese Walterovou.

Výtěžek bude určen pro vědecký výzkum na univerzitě v australském Sydney.

Portrét Jeune fille endormie (Mladá spící dívka) namaloval Picasso v roce 1935 a je jedním z několika obrazů, na nichž Picasso zachytil svou milenku a modelku Marie-Théresu.

Obraz Sydneyské univerzitě loni věnoval anonymní dárce za podmínky, že dílo bude nabídnuto v dražbě a výtěžek z ní půjde na financování vědeckého výzkumu.

"Když jsme toto pozoruhodné dílo dostali, dárce nám řekl: ´tento obraz změní životy mnoha lidí´," prohlásil podle Reuters prorektor Michael Spence.

Za nejvyšší částku 18 milionů liber (asi 492 milionů korun) se večer v Christie´s prodal obraz Picassovy milenky a múzy Dory Maarové. Dílo z roku 1939 se prodalo za více než čtyřnásobek nejnižší odhadované ceny.

Jako třetí nejdražší byl vydražen obraz Buste de Françoise (Busta Françoise) z roku 1946, ve kterém Picasso zpodobnil studentku umění a milenku Françoise Gilotovou. Prodal se za 10,7 milionu liber (více než 292 milionů korun).

Celkem dražba podle nepotvrzených výsledků na stránkách aukční síně vynesla 140 milionů liber (více než 3,8 miliardy korun).

Odhady počítaly se ziskem mezi 115 a 165 miliony liber.

Související