Za dva miliony dolarů (34,3 milionu korun) byla v noci na neděli prodána v aukci zřejmě jediná dochovaná originální fotografie proslulého pistolníka z Divokého Západu Billyho the Kida. Výsledná cena podle serveru DenverPost.com dalekosáhle překonala očekávání aukční síně, která odhadovala, že kupec za ferrotypii, tedy za snímek na plechové desce, zaplatí 300 až 400 tisíc dolarů (5,2 až 6,9 milionu korun).

"Fotografie je označována za svatý grál sběratelů," řekl Brian Lebel, který aukci, na níž se objevily i další předměty z Divokého Západu, zorganizoval. "Je to pravděpodobně nejvýznamnější historický snímek jednoho z nejvíc neslavně proslulých lidí na světě," dodal.

Snímek pořídil v roce 1879 nebo 1880 fotograf ve Fort Sumner v Novém Mexiku. Původně existovaly originály čtyři, protože známý desperát se nechal vyfotit fotoaparátem se čtyřmi čočkami. Jeden snímek shořel, další dva jsou pokládány za ztracené.

 

 

Nechvalně známého Billyho the Kida, jehož vlastní jméno bylo Henry McCarty, ze zálohy zastřelil v roce 1881 šerif okrsku Lincoln Pat Garrett. Sotva třicetiletý pistolník Kid tehdy prchal z vězení, kde čekal na trest smrti za zabití šerifa Bradyho.

Slavný psanec inspiroval několik filmů. Koncem loňského roku se o něj znovu zvedl zájem, když tehdejší guvernér Nového Mexika Bill Richardson uvažoval o tom, že by pistolníka posmrtně omilostnil. Proti záměru se ale ozvali Garrettovi potomci, kteří případnou milost považovali za pošlapání památky svého předka. Richardson nakonec Billymu the Kidovi posmrtný pardon neudělil.

Pistolník Billy the Kid na vydraženém snímku
Související