Za téměř 18 milionů liber (více než 489 milionů korun) byla v úterý na londýnské dražbě aukční síně Christie's prodána malba Francise Bacona z roku 1953 nazvaná Study for a Portrait.

Jak ve středu napsala agentura AP, Baconova malba se tak stala druhým nejdražším dílem dražeb poválečného a současného umění pořádaných v Christie's. Primát drží rovněž Bacon – v roce 2008 byl jeho Triptych z roku 1976 vydražen za 26,3 milionu liber.

Obraz Study for a Portrait se na trh dostal vůbec poprvé. Nabídl ho soukromý majitel, který dílo vlastnil od roku 1984. Odhady před dražbou počítaly s částkou kolem 11 milionů liber.

 

Bacon se narodil v roce 1909 v anglické rodině v Dublinu, před druhou světovou válkou žil v Londýně, Berlíně i Paříži. Vystavoval již ve 30. letech, ale většinu svých děl tehdy zničil. Rychle se proslavil po válce. Stejně jako svým dílem byl známý i bohémským životem – byl stálým hostem v podnicích v londýnské Soho – a otevřenou homosexualitou. Zemřel v roce 1992 a od té doby jde cena jeho prací stále nahoru.

 

Hlídač sleduje obraz Study for a Portrait od Francise Bacona, který byl v úterý prodán v Londýně
Související