Na 50 dosud neznámých fotografií Beatles z jejich prvních koncertů v USA vynesly ve středu v newyorské aukční síni Christie´s 361 938 dolarů (zhruba 6,2 milionu korun).

Oproti očekáváním tak dražba originálních černobílých fotografií, které ležely 45 let uschovány v krabici, vynesla téměř čtyřnásobek.

Beatles měli svůj první koncert v USA ve washingtonském Coliseu 11. února 1964 jen dva dny poté, co před americkým publikem debutovali v legendární televizní show Eda Sullivana.

Autorovi fotografií Miku Mitchellovi bylo tehdy osmnáct a byl u toho, když Beatles přijeli na nádraží Union Station. Nebývalou hysterii fanoušků kapely věrně zachytil na svých fotografiích.

Fotografoval také tiskovou konferenci před koncertem v Coliseu a byl tam také na jevišti při celém koncertu. O půl roku později také na svých fotografiích zvěčnil koncert Beatles v Civic Center v Baltimore ze 13. září 1964.

Fotografie rockové historie

Experti Christie's předem vyjádřili přesvědčeni, že fotografie určitě osloví fanoušky Beatles i rockové historie.

Pokud jde ale o jejich prodejní cenu, byli poněkud zdrženliví s ohledem na to, že Mitchell není veřejnosti a odborníkům známý fotograf. Očekávali, že by fotografie mohly být vydraženy zhruba za 100 000 dolarů.

Fotografie byly představeny nejdříve v červnu na výstavě v Londýně, pak na další výstavě v New Yorku a teprve poté šly do aukce.

Související