Na Staroměstské radnici jsou do poloviny září vystaveny snímky české metropole a jejích obyvatel, které vytvořili amatérští i profesionální fotografové v rámci letošního ročníku soutěže Praha fotografická.

Odborná porota letos vybírala ze stovek snímků, na expozici finalistů se nakonec probojovalo ale jen asi 70 z nich.

Fotogenická metropole

Zahájení výstavy v přízemí radnice předcházel tradiční slavnostní ceremoniál předávání cen. Fotografy a pořadatele soutěže do Brožíkova sálu přišel podpořit i primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

"Naše nebývale fotogenická metropole se mění každý den a já jsem nesmírně rád, že účastníci soutěže tyto změny tak dobře dokumentují," prohlásil Svoboda.

Letošního v pořadí už 15. fotografického klání se zúčastnili milovníci fotografování napříč generacemi. Nejmladšímu bylo asi 17 let, ten nejstarší se narodil před 84 lety. Loňský rekord v počtu uchazečů ovšem nebyl překonán. "Loni se přihlásilo přes 130 lidí, letos je to asi stovka.

Pokles ale nebyl vůbec na škodu, protože se zdá, že o co jsme přišli na kvantitě, jsme získali na kvalitě. Nejvíc mě ale těší, že je mezi oceněnými několik nových tváří," řekla předsedkyně Svazu českých fotografů a spoluorganizátorka soutěže Věra Matějů, která zároveň zasedla v odborné porotě, které předsedal fotograf Jiří Všetečka.

Soutěž Praha fotografická se vyhlašovala v celkem šesti hlavních kategoriích, dvě z nich se přitom každým rokem mění - letos jejich tématem byly Děti v Praze a Současný Josefov. Uděleno bylo rovněž několik menších ocenění a řada přítomných fotografů si za své práce odnesla také čestná uznání.

V kategorii Krása Prahy a její proměny zvítězil Pavel Pola, který se stal nekorunovaným "králem" letošního ročníku. Hlavní cenu si totiž odnesl ještě z kategorie Současný Josefov, získal třetí místo v sekci Kronika hlavního města a porotci ocenili také jeho sérii černobílých snímků.

Děti Prahy

Jednou z nejvíce vyhledávaných kategorií soutěže byla letos sekce Lidé v Praze. První místo v této kategorii získal Stanislav Kaczor, který nafotil návštěvníky Národní technické knihovny.

Jakub Kencl se pak stal vítězem kategorie Problémy Prahy, v Kronice hlavního města uspěl opět Stanislav Kaczor. "Mou oblíbenou kategorií letos byla proměnlivá sekce nazvaná Děti v Praze, kterou vyhrála Barbara Havlíková s fotografiemi svého syna na procházce městem. Připomnělo mi to dětská léta mých vlastních dětí," dodala Matějů.

Výstava oceněných fotografií se v Křížové chodbě Staroměstské radnice zdrží do 11. září.

Související