Fotografii částečně obnažené dívky museli odstranit organizátoři výstavy děl známého českého fotografa Jana Saudka ve městě Ballarat v jihovýchodní Austrálii.

Podle zdejšího tisku jistá žena vznesla stížnost u tří vládních úřadů, že prý fotografie nazvaná Černá ovce, bílá vrána ukazuje matku prostituující své dítě. Snímek byl zařazen do propagačního materiálu, kde ho stěžovatelka zaregistrovala.

Nikdo organizátorům mezinárodního fotografického bienále nenařídil, aby fotografii odstranili; navíc jsou Saudkova díla pod souhrnným názvem Dolce Vita umístěna ve zvláštní místnosti s upozorněním, že jde o díla pro dospělé s doporučením diskrétního náhledu.

Avšak vedení se obává, že by v budoucnu nedostalo na své projekty finanční dotace, pokud by nedbalo varování od úřadu pro cestovní ruch, radnice i komisaře pro bezpečnost dětí, kde všude nejmenovaná žena nelenila na fotografii upozornit.

Jako Kundera

Ředitel bienále Jeff Moorfoot žádný problém ve fotografii nevidí a také vyjádřil všem třem úřadům hlubokou nelibost nad jejich postojem. Upozornil, že Saudkovo dílo je charakterizováno zájmem o krásu i osobní erotickou svobodu.

Autor je v tomto směru srovnatelný se známým českým romanopiscem Milanem Kunderou, zdůraznil Moorfoot. "Jako ředitel ale také musím myslet na festival v dlouhodobém, měřítku - když nebudeme mít finance, nebudeme mít festival," vysvětlil.

95 04

Ani Sára Saudková, která je s dívkou na fotografii zobrazena, důvod stížnosti nechápe. Podle Moorfoota manželka umělcova syna označila situaci za "skutečně směšnou a byla poněkud zmatená skutečností, že snímek vyvolal takovou kontroverzi".

Ballaratské bienále bylo zahájeno o víkendu a potrvá do 18. září.

 

 

Související