Knížák žádá odškodnění ve výši 150 000 korun a po České televizi půl milionu. ČT nyní jedná s Knížákovými právníky a usiluje o mimosoudní vyrovnání.

Blog režisérky dokumentu Lenky Lindaurové:

Černý se o Knížákovi vulgárně vyjadřoval v lednovém dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého. Podle bývalého šéfa Národní galerie tak došlo k zásahu do práva na ochranu osobnosti.

Vulgarity ze záznamu

Česká televize se měla provinit tím, že vulgarity do vysílání pustila, protože pořad byl předtočen, nevysílal se v přímém přenosu.

Televize se chce vyhnout soudnímu sporu. "Náš právní útvar se sešel s advokáty pana Knížáka. Probíhají jednání o dalším postupu. My samozřejmě preferujeme mimosoudní dohodu, protože se nedomníváme, že by tam vznikal nárok na finanční odškodnění," sdělil ČTK mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Černý obdržel žalobu ve středu a zatím nemluvil ani s Českou televizí, ani s Knížákem. "Nejspíš budu muset sepsat nějaký papír, prodiskutovat to s právníkem. Druhá možnost je vyhlásit všelidové hlasování, jestli to, co jsem řekl, je, nebo není pravda, z čehož by mohlo vzejít, že je to pravda," řekl Týdnu.

"Je podivné, že se to do vysílání vůbec dostalo, protože televize si to má hlídat," míní Černý. Rozhovor prý neautorizoval a nebyl domluven s tvůrci pořadu, že ho odvysílají v tomto znění. Mluvčí televize ještě neví, kdo je za ponechání vulgarit v dokumentu zodpovědný. "Je otázka, jestli to jde vůbec považovat za pochybení. Musí se to interně vyšetřit," oznámil.

Černý versus Knížák

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde.

Milan Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.