Malíř Jan Merta (1952) vzpomíná na dětství prožité v Liberci, respektive svou aktuální výstavou objevuje obrazy ze své paměti, které z nějakého důvodu zůstaly důležité i pro dospělého muže.

Výstava v Topičově salonu v Praze má název Liberec III. a potrvá do 30. září.

"Měl jsem potřebu se vrátit k nějakým původním, nejpůvodnějším zážitkům, které mají takovou intenzitu, jakou už později člověk nezažívá," prohlásil pro ČT výtvarník. Číslice v názvu výstavy dokládá, že objevování prapůvodních prožitků je pro umělce neodbytným tématem.

V mnoha obrazech si s divákem porozumí. Merta totiž na svých stále vybrušovaných malbách vystihuje cosi podstatného, co je vlastní vzpomínkám obecně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.