"Kašlu na experiment, kašlu na Zimbarda!" křičí zdeptaná dívka přes zamřížované dveře. Záznam psychologického pokusu z roku 1971 patří k nejemotivnějším "dílům" výstavy v pražském Doxu nazvané Luciferův efekt.

Pořadatelé si titul půjčili od proslulého amerického psychologa Philipa Zimbarda. Výstava se uměleckými prostředky vypořádává se zlem světa. Přesněji s tím, jak snadno člověk zlu podléhá.

Pavouk od Pode Balu

K tématu se vyjadřují nejen umělci, ale prostřednictvím videoinstalací právě i psychologové. Ti první vystavují buď práce symbolické, nebo aktivisticky konkrétní. Takové práce jsou výbušnější, jejich životnost však bude podstatně kratší.

Skupina Pode Bal na zdi konstruuje "pavouka" souvislostí mezi vysoce postavenými politiky a pochybnými podnikateli, kombinuje přitom předměty nalezené v popelnicích a informace uniklé z policejních zdrojů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.