Popjazzové kombo Illustratosphere vedené zpěvákem Danem Bártou ve středu na Nové scéně pražského Národního divadla předvedlo dvouhodinovou, hudebně-obrazovou kompozici Malý Richard, jež ilustruje život neznámého člověka.

Na počátku projektu stála krabice s fotografiemi nalezená výtvarníkem Romanem Týcem, zachycují období od 50. let do nedávné minulosti.

"Nápad na Ríšánka přinesl Roman Týc už kdysi dávno, ale my jsme úplně nevěděli co s tím, protože to na nás bylo poněkud konceptuální," uvedl Bárta.

"Jenže Roman, evidentně taky nevěděl co s tím, takže jsme to znovu otevřeli až teď, a najednou nám přišlo jasný, že bychom na základě dobových diapozitivů z náhodně nalezeného, vyhozeného archivu fotek, hudebně a obrazově zrekonstruovali životní příběh nám naprosto neznámého člověka."

Roman Týc, člen výtvarné skupiny Ztohoven, se pokusil sestavit příběh z desítek fotek v krabici nadepsané Ríšánek a náhodně nalezené v pražské Libni.

Snímky s tématy kojení z 50. let, Vánoc, prvních krůčků, dovolené v bývalé Jugoslávii v 60.letech, pobytu na chatě, na Lipně nebo zimním Churáňově v roce 1974 až po události v listopadu 1989 a období nadšení z otevření státních hranic podbarvila jazzová hudba Illustratosphere.

V improvizacích zaznělo například Bernsteinovo Summertime, hit 70. let Popcorn nebo hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu.

Fotografie, na nichž autor kromě malého Richarda a jeho maminky zachycoval i proměny interiéru bytu v čase, ale zcela bez členů rodiny, promítal přímo na jevišti Týc technikou, která mu umožňovala obrázky v reálném čase animovat.

Neobvyklý audiovizuální experiment se v této podobě na Nové scéně ND uskutečnil pouze jednou.