V pražském Domě U Zlatého prstenu dnes začíná výstava mladého českého výtvarníka Jakuba Tomáše, nazvaná podle geometrické rovnice S=π.r2. Vzorec pro výpočet kruhu inspiroval práce, jímž dominují zejména figurální malby.

Výstava kurátorky Olgy Malé probíhá v rámci projektu Start Up, jímž Galerie hlavního města Prahy podporuje začínající umělce. Výstava potrvá od 15. prosince do 22. ledna 2012.

Kruh jako elementární tvar

Student posledního ročníku ateliéru malby pražské AVU Tomáše netradiční název své první samostatné výstavy vysvětlil takto: "Kruh vnímám jako elementární tvar, z nějž dále vycházím pro další tvary oválné, jež jsou bližší zornému poli lidského zraku nežli například čtverec nebo obdélník, jejichž přebytečné rohy a pravé úhly se pro mne pomalu stávají nesnesitelnými."

Prostory galerie tak zaplnilo osm oválných a kruhových figurálních obrazů, které vznikly během letošního roku. Autor si kromě tvaru pláten pohrál také s barvami a různými měřítky, které na obrazech kombinuje.

Malba z hlavy nesvazuje

"Když jsem chodil po akademii a hledal jsem nové talenty, v ateliéru Jiřího Sopka mě zaujalo několik obrazů, které byly právě od Jakuba Tomáše," zdůvodnil výběr malíře kurátor GHMP Karel Srp.

Tomáš říká, že často zobrazuje místa, která ve svém životě navštívil. Jejich atmosféru zachycuje nejprve pomocí skic či fotografií, které až pak přenáší na plátno.

"Na některých obrazech jsem kombinoval více fotografií a scén. Už se ale těším na volnější tvorbu a malbu z hlavy, která není tolik svazující," uvedl autor.

Zápasící chlapci

Na svých malbách zachycuje bavící se lidi v baru, na výletě, na pikniku nebo u táboráku.

Oblíbeným Tomášovým motivem je také výjev dvou zápasících chlapců, který je často jediným dynamickým prvkem na jinak statických obrazech.

Zatím ještě studující malíř v minulosti prezentoval své práce například v galeriích v Českých Budějovicích, Pelhřimově či Českém Krumlově. Známý je například jeho cyklus Kina.