Příští rok bude v prostorách Galerie hlavního města Prahy ve znamení současného českého a zahraničního umění. Kurátoři na rok 2012 chystají řadu velkých výstav, na kterých dostane prostor umění v surovém stavu neboli art brut, český výtvarník Krištof Kintera, britské mladé umění či street art a graffiti.

Šestici stěžejních výstavních projektů bude hostit zejména gotický dům U Kamenného zvonu a rozsáhlé prostory v horních patrech Městské knihovny. Novinkami se ale bude pyšnit i Zámek Troja či Staroměstská radnice v centru města.

Jako první se v příštím roce představí rakouský představitel směru art brut Adolf Wölfi, který většinu svého dospělého života prožil v psychiatrické léčebně.

"Vůbec první výstava Adolfa Wölfiho představí na 100 děl ze všech jeho tvůrčích období. Instalace bude doplněna ukázkami z jeho textů a hudebním doprovodem," řekla mluvčí instituce Michaela Moučková. Retrospektivní expozici Adolfa Wölfiho bude od 22. února hostit galerie Dům U Kamenného zvonu.

Jen o týden později se výstavy dočká i český sochař Krištof Kintera, který vytváří rozpohybované, svítící či mluvící objekty. Kurátoři návštěvníkům představí nejen jeho nejznámější díla z uplynulých let, ale i jeho současné práce, které dosud nebyly veřejnosti prezentovány.

"V polovině roku 2012 mohou návštěvníci zhlédnout kurátorský výběr z kolekce rakouských sběratelů Karlheinze a Agnes Esslových, kteří od konce 50. let minulého století nashromáždili vzácná díla rakouských modernistů," dodala Moučková.

Zhruba ve stejné době GHMP uvede reprezentativní přehlídku současné britské umělecké scény - New London. V jejím rámci se Pražanům představí díla slavné generace umělců 90. let 20. století (takzvaní "Young British Artists"), mezi kterými nebude chybět například Marcus Harvey, Gavin Turk či Jason Martin.

První graffiti na galerijní půdě

Nebývalým počinem v historii galerie pak bude říjnová mezinárodní expozice graffiti a street artu nazvaná Městem posedlí. "Výjimečnost výstavy tkví mimo jiné ve skutečnosti, že většina děl ve výstavním prostoru v Městské knihovně vznikne i zanikne," upozorňuje Moučková.

Výstava Městem posedlí na galerijní půdě poprvé představí fenomén graffiti a street artu. Jednotlivé oblasti a styly, které se prolínají a podobně jako writeři cestují po světě, odkryjí formální i obsahovou pestrost tohoto pouličního výtvarného projevu, který nezná hranice.

Výstava Městem posedlí je mezinárodní projekt, který ukáže, že podstatou tohoto dnes již uznávaného, ale stále diskutovaného výtvarného vyjadřování může být kromě revolty i hluboký vztah k městu a všem jeho podobám. Výjimečnost výstavy tkví i v tom, že většina uměleckých děl v prostoru Městské knihovny vznikne a zanikne.

Pozornosti milovníků umění by příští rok neměla ujít ani instalace děl malíře Petra Písaříka či výstava slavného Emila Filly, která se bude konat koncem příštího roku na Zámku Troja. Oboje bude pořádat GHMP.