Jeden z nejvýznamnějších českých fotografů střední generace Ivan Lutterer zemřel před pěti lety během studijního pobytu v USA.

Přestože mu bylo jen sedmačtyřicet let, stihl vytvořit téměř tři tisíce panoramatických fotografií mapujících Prahu a další česká města. Zlomek z rozsáhlé kolekce vystavuje nyní Dům umění města Brna. Výběr se soustředí na snímky z druhé poloviny osmdesátých let.

Časově a tematicky jasně vymezený segment ukazuje, v čem spočívá síla Luttererovy tvorby. Fotografie zachycují městská zákoutí. Vyhýbají se početně omezenému výčtu pohlednicově atraktivních záběrů. Lutterer objevuje fotograficky neotřelé lokality a dokumentuje podobu města v celé jeho rozmanitosti.

Snímky nepůsobí prvoplánově fotogenicky. Může se zdát, že autor záměrně hledal ošklivou tvář města. Tato představa by však vnímání jeho díla poněkud zkreslila. Lutterer se nesnažil vytvořit koncept ošklivosti, ale zachytit atmosféru konkrétního místa a času bez ohledu na krásu či ohyzdnost. Technická preciznost fotografií se spojuje se schopností zachytit náladu roční doby. Vlhká sychravost podzimu, tlumené světlo babího léta nebo vitalita nastupujícího jara jsou patrné v každém snímku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.