Na protest proti kandidatuře předsedy pražského městského soudu Jana Sváčka na ústavního soudce vyvěsila umělecká skupina Pode Bal v Centru současného umění DOX obří portrét. Na billboard umístila text, který připomíná Sváčkovu komunistickou minulost. Členové skupiny považují možnost, že by se bývalý komunistický soudce dostal do Ústavního soudu, za nemorální.

Sváčka nominoval na ústavního soudce prezident Václav Klaus. Nahradit má místopředsedkyni soudu Elišku Wagnerovou, které v březnu končí mandát. Proti soudcově jmenování se však již vyslovily senátní výbor pro lidská práva a ústavně-právní výbor. Senát jako celek má o kandidatuře rozhodnout 8. února. Minimálně do té doby bude také Sváčkův portrét na fasádě DOXu viset. Zda tam zůstane i poté, není podle mluvčí galerie Michaely Šilpochové jasné.

"Akce navazuje na naší výstavu Malík Urvi (čti Malý kurvy), která byla o soudcích a státních zástupcích, kteří se zapletli s komunistickým režimem. V tomto případě se snažíme jakousi občanskou aktivitou pokračovat v tom, co jsme začali," uvedl člen skupiny Pode Bal a kurátor Petr Motyčka.

Podle něj měl Sváček před rokem 1989 z pozice náměstka obvodního soudu na starosti například postihy odpůrců totalitního režimu za demonstrace, případně za šíření nezávislé literatury. Do KSČ sice vystoupil až v roce 1989, ale už v roce 1988 zastával funkci náměstka pro trestní věci na Obvodním soudu pro Prahu 8.

Skupina poukazuje na to, že Sváček v rozporu s Ústavou neposkytuje údaje o své politické minulosti, aktivně podporuje kolegy s komunistickou minulostí a navíc má podivné kontakty. Na ty se předsedy městského soudu ptal před hlasování v senátním výboru i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Dotazoval se například na jeho vztah s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou nebo advokátem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Dienstbier poukazoval i na Sváčkovo členství v Lions clubu, jehož zakladatelem byl lékař Jaroslav Barták, momentálně stíhaný za sexuální napadání svých asistentek. Sváčkovu kandidaturu odmítl výbor pro lidská práva a nejnověji i výbor ústavně-právní, jejich doporučení ale nejsou závazná.

Sváček namítl, že se setkává s řadou lidí, nemá to prý ale vliv na jeho soudcovské rozhodování. Uvedl, že s Hrdličkou se seznámil jako s místostarostou Prahy 10 kvůli služebním bytům pro soudce a v kontaktu s ním už není. Posléze dodal, že členství v Lions clubu po několika měsících ukončil.