Jeho díla občas vypadala jako graffiti a vyráběl je někdy z mramorového prášku a mleté křidy, jindy z písku či hlíny.

Dílo avantgardního španělského malíře a sochaře Antoniho Tàpiese, který v pondělí zemřel ve věku 88 let, je ale pestré i politickými souvislostmi. K smrti markýze Tàpiese například kondoloval i lídr opoziční socialistické strany Alfredo Pérez Rubalcaba, jenž Tàpiese označil za "nejvlivnějšího španělského umělce 2. poloviny 20. století."

Inspirace pro Michala Singera

Malíř, kterého deník El Mundo považuje za "posledního z velikánů evropského umění 20. století", začal tvořit v kroužku surrealistů Paula Klee a Jeana Miróa koncem čtyřicátých let. Postupně ovlivnil několik generací malířů, mezi nimi například českého umělce Michala Singera.

„V osmdesátých letech, tedy ještě za totality, jsem Tàpiese viděl na souborné výstavě v Městské knihovně. Nebylo to nic velkého, asi tři čtyři reliéfy. Vím, že jsem úplně ustrnul, bylo to zjevení informelní malby, byl to objev, zjištění, co se v malířství vůbec děje. Tàpies se stal pro mne symbolem prudké revoluce abstraktní malby proti té figurativní, vzbudil ve mně zájem o abstrakci,“ vzpomněl pro HN malíř Michal Singer, který si následně prošel i mírným vystřízlivěním.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.