Koncem ledna se v Britském muzeu v Londýně otevřela výstava pro všechny, kdo narozdíl od muslimů nesmí vykonat pouť do Mekky. Expozice nazvaná Hadždž: Cesta do srdce Islámu vysvětluje a názorně ilustruje, čím je pouť zvaná hadždž (za život by ji měl vykonat každý muslim, pokud mu to dovolí zdraví) důležitá a jak se v průběhu let měnila.

Rituální úkony v Mekce začínají osmým dnem posledního měsíce islámského kalendáře, zvaného dhú'l-hidždža, a jejich součástí je například obcházení krychlovité budovy Ka'by (měl ji postavit biblický Adam a opravit Abrahám) s takzvaným Černým kamenem.

Poklekl i Alexandr

Tajemný kámen s průměrem zhruba 30cm měl podle knihy Příběhy Proroků snést z ráje sám anděl Gabriel. Jde o přísně posvátný předmět, k němuž nemají vědci přístup, a tak se mohou pouze dohadovat, zda jde o meteorit či bazalt.

Na výstavě je Ka'ba vyobrazená jako předmět, k němuž s úctou vzhlížela celá Evropa - například je tu malba Alexandra Velikého, jenž před budovou pokorně klekl a pomodlil se.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.