Jméno nejslavnějšího holandského malíře v názvu nové výstavy Národní galerie - Rembrandt & Co. - je jen symbolické, ve Šternberském paláci jsou ode dneška k vidění pouze dva jeho obrazy. Avšak zlaté období holandského malířství, které výstava mapuje, je Rembrandtovým vlivem výrazně poznamenané.

"Příběhy umění ve století blahobytu," jak zní podtitul velké přehlídky, totiž psali z velké části Rembrandtovi žáci. Pražská výstava líčí prostřednictvím obrazů Holandsko 17. století velmi přesvědčivě a také objevně - jako společnost mile sousedskou.

Oduševnělé stáří

Malý počet Rembrandtových děl vysvětluje ředitel Národní galerie Vladimír Rösel obtížnou dostupností: "Rembrandtovi je připisováno celkem šest stovek pláten, z nich jen polovina je prokázaným autorským originálem. Dále se dochovaly asi čtyři stovky grafik a dva tisíce kreseb. Bohužel sto padesát obrazů je v evidenci ukradených děl."

Národní galerie však má početnou sbírku holandského umění sedmnáctého století. Výstava a také předchozí několikaleté bádání tuto kolekci nově zhodnocuje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.