Portrét romantického hudebního skladatele Fryderyka Chopina, který namaloval jeden z vězňů někdejšího nacistického tábora v jihopolské Osvětimi, u sebe doma po více než 67 letech objevil univerzitní profesor z Krakova.

Akvarel v roce 1943 namaloval malíř a osvětimský vězeň Mieczyslaw Kościelniak. Šlo o součást cyklu obrazů, které vznikly na objednávku nacistů, aby pomohly zakrýt pravdu o tom, co se v koncentračním táboře v Osvětimi skutečně děje.

Zůstal jediný akvarel

Až dosud se myslelo, že všechny Kościelniakovy obrazy podlehly zkáze, když Němci koncentrační tábor evakuovali před blížící se Rudou armádou.

"Všechny obrazy byly zničeny, jen tento jediný zůstal, jako by šlo o jiskru naděje pro vězně," citovala agentura Reuters současného majitele Chopinova akvarelu, Aleksandra Skotnického, který je profesorem na krakovské Jagellonské univerzitě.

 

Obraz z výboru pro vyšetřování nacistů

Jaký poklad má doma, si uvědomil až letos. V knížce o malíři Kościelniakovi si přečetl, že v rohu obrazu jsou iniciály MK a rok, kdy vznikl. "Portrét mi darovala moje sekretářka, která ho podle všeho dostala od jednoho člena výboru pro vyšetřování nacistických zločinů," řekl Skotnicki.

Obraz spolu s ještě dalšími visel na stěnách budovy, v níž zkoušel osvětimský vězeňský orchestr. Místnost byla vyzdobená, protože si tam velitel tábora a příslušníci jednotek SS vodili hosty, aby si orchestr poslechli.

"Chtěli tak ukázat, že vězňům nebylo zas až tak zle," vysvětlila Jolanta Kupiecová, bývalá kurátorka muzea v prostorách někdejšího vyhlazovacího tábora.

Malíř se o Chopinovi nezmiňoval

Záhadou zůstává, jak je možné, že nacisté dopustili, aby vedle portrétů rakouských a německých hudebních skladatelů visel obraz Chopina. Podle ideologie hitlerovského Německa byli Poláci lidmi podřadné kategorie.

Dodneška se dochovaly stovky kreseb, na kterých Kosćielniak zachytil hrůzy každodenního života v osvětimské továrně na smrt. Dnes jsou součástí muzejní expozice.

To, že Kościelniak v koncentračním táboře namaloval portrét Chopina, překvapilo i malířova syna. "Nikdy mi neřekl o tom, že namaloval tohoto skladatele, v rodině se vědělo jen o tom, že mu nacisté nařídili, aby namaloval německé skladatele," řekl Adam Kościelniak.

Poláci jsou na Chopina, který se narodil v roce 1810 nedaleko Varšavy Francouzovi a Polce, velice hrdí. A to i přesto, že tento skladatel strávil polovinu svého krátkého života ve Francii.

Chopinův portrét namaloval v roce 1943 osvětimský vězeň na objednávku nacistů.

REPRO - ČTK

Související