Bronzový Buddha, moderní umění, závěsné svitky či šálky vyřezané z nosorožčích rohů. To vše a další bude k dostání v Asijském týdnu dražeb, který dnes v New Yorku zahajují aukční síně Christie's a Sotheby's.

Do dražeb půjdou podle agentury Reuters tisíce předmětů. Chybět nebude keramika, dávná kaligrafie či nábytek.

100 milionů podruhé

Celková cena vydražených předmětů by podle odhadů měla značně překročit 100 milionů dolarů. Asijské umění patří mezi klíčové hnací síly globálního trhu a za poslední rok vykazovalo silnou aktivitu. Zájem o ně neustále stoupá, především mezi čínskými sběrateli.

Asijské umění dokonce začalo předhánět druhdy vévodící kategorie impresionismu a moderního umění. V síni Christie's se před rokem vydražilo asijské umění za 117 milionů dolarů, vloni na podzim pak za dalších 75 milionů.

Orel na svitku

Dražby dnes začnou v Sotheby's tématem Jihoasijského a současného umění.

Hlavní položkou je Vesnice s kostelem (Village with Church), kterou namaloval ve Francii žijící indický malíř S. H. Raza a jíž svého času vlastnil sběratel umění John D. Rockefeller III.

Toto dílo by se mělo podle odhadů prodat za 1,5 až 2,5 milionu dolarů a je tak nejcennější položkou série čtyř aukcí v Sotheby's, které by celkem měly vynést 30 až 40 milionů dolarů.

Za cenu zhruba 1,5 až 2 miliony dolarů by se mohly prodat Figury s býčí hlavou, obraz z roku 1925 od Tyeba Mehty. Okolo 1,5 milionů dolarů může vytěžit Orel sedící na větvi, svitek od čínského malíře z 20. století Qi Baishiho.

Do dražby jde i dynastie Ming

Městské panorama od Akbara Padamseeho má odhadovanou cenu 1,5 milionu dolarů.

Zhruba za 1-1,2 milionu by se měl vydražit závěsný svitek Panorama po Lu Guang od Hongrena, čínského malíře z pozdní dynastie Ming.

U Christie's se bude během následujících čtyř dnů konat celkem sedm aukcí s asijskou tématikou. Výtěžek je odhadován na cca 50 až 80 milionů dolarů.

Za nejcennější položku je považována masivní pozlacená bronzová socha Buddhy Vairóčana z dynastie Ming, která by měla vynést až tři miliony dolarů.

Související