S výjimkou studentské výstavy v roce 1988 a sólové expozice v Naples roku 2004 se šestačtyřicetiletý Damien Hirst muzeím až doposud vyhýbal.

Ve středu se v londýnské Tate Modern otevírá jeho první velká retrospektivní výstava, tím pádem Hirstova historicky největší. Navzdory kontroverzi, jíž Hirst budí, půjde s největší pravděpodobností o výtvarnou událost roku.

"Za celou dobu Hirstova působení většina lidí vnímá jeho díla skrze fotografie či novinové titulky. Teprve teď mohou Hirstova díla zažít na vlastní kůži," vysvětlila časopisu Art Newspaper kurátorka výstavy Ann Gallagherová.

Žralok nechybí

Expozice v Tate Modern obsahuje třiasedmdesát exponátů a zaměřuje se hlavně na Hirstovo rané tvůrčí období, jež začalo členstvím v tvůrčí skupině Mladých britských umělců YBA.

Jsou tu malované krabice, které roku 1988 předvedl v rámci výstavy studentů Goldsmithovy akademie, jeho první lékárničky i slavný čtyřmetrový žralok ve formaldehydu z roku 1991 (nazvaný Fyzická nemožnost smrti v mysli žijících).

Žraloka chtěla svého času vystavit i Galerie Středočeského kraje GASK, po několika odkladech však nápad vloni definitivně odpískala.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.