Vyřazené cisterny z pivovarů, cukrovarů či jiné průmyslové nádoby se pod rukama sochaře Čestmíra Sušky proměňují v nečekaně křehké sochy. Robustní šrot se stává železnou krajkou nebo šperkem obryň.

Výstavou Outside/Inside v pražském DOXu se však sochař hodlá s cyklem Rezavých květů, jak objekty romanticky označuje, po sedmi letech rozloučit."Projekt se vyčerpal a odezněl. Jako když se přežene velká voda," říká Čestmír Suška, jeden z bývalých Tvrdohlavých a také spolutvůrce výtvarného divadla Kolotoč.

Mystický začátek

Na začátku Rezavých květů byl zážitek bezmála mystický, který se sochaři stal během jeho rezidenčního pobytu v americkém Vermontu v roce 2005.

"V koutě místní sběrny železného šrotu se mezi zrezavělým valníkem a ohnutou ojnicí válela obrovská ocelová polokoule. Lilo jako z konve a já na ni zíral a tušil jsem, že bez ní nemůžu žít. Narvali jsme ji do vanu jedné paní sochařky a po krátké lekci svařování jsem začal plazmou vyřezávat svůj první železný košík," vzpomínal po návratu z USA Čestmír Suška v rozhovoru s kunsthistoričkou Magdalenou Juříkovou.

Ta je nyní kurátorkou pražské výstavy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.