Šéfredaktor časopisu Art&Antiques Jan Skřivánek zpochybnil pravost kreseb Francise Bacona, které tento týden představí galerie Gate v Husově ulici v Praze.

"Když vidíte celý soubor, je zřetelně patrná autorská linka. I lidi, kteří Baconovu tvorbu dobře znají, prohlásili, že by to musel nakreslit absolutní génius," reagovala v rozhovoru pro IHNED.cz galeristka Monika Joudran Burian, spoluautorka Baconovy první české výstavy.

HN: Jak jste se seznámila s Cristianem Raverinim a jeho sbírkou Baconových kreseb?

Přes jeho právníka.

HN: Raverinovu sbírku zpochybňují odborníci, ale jen opatrně z obavy před soudní pří s majitelem. Vy o pravosti nepochybujete?

Určitě nepochybuju. Pokud ty obrazy vidíte v souvislosti, nebo když je prostě vidíte pohromadě, vůbec není pochyb, že je to Bacon. Kritikům vůbec nejde o pravost, ale o něco jiného.

Ty kresby Bacon věnoval panu Raverinovi v době, kdy měla na Bacona exkluzivitu galerie Marlborough a té se to pochopitelně nelíbilo. Raverino však vyhrál soudní spor, který jasně definoval, že kresby jsou pravé, a že mu je Bacon opravdu věnoval.

HN: Jaktože je už od pohledu jasné, že to nejsou padělky?

Kdybyste viděla jenom jednu kresbu, můžete pochybovat. Ale když vidíte celý soubor, je zřetelně patrná autorská linka. I lidi, kteří Baconovu tvorbu dobře znají, prohlásili, že by to musel nakreslit absolutní génius. Není možné v takovém množství napodobit jasnou ruku Francise Bacona. I jeho podpisy byly soudem uznané za pravé.

Kritici tvrdí, že Bacon nikdy nekreslil. To není pravda, existuje velká řada kreseb. Dokonce byly ještě za Baconova života vystaveny v roce 1988 v Boloni...

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.