Jeden z nejdražších evropských malířů má první českou výstavu. Francise Bacona (1909-1992) představuje nová pražská galerie Gate. Místo oslnivého setkání s géniem však nabízí nevzrušivou ukázku jeho druhořadé tvorby.

Na výstavě totiž není jediné z proslulých Baconových děl, ale jen nereprezentativní ukázka kreseb z posledních let malířova života. Navíc jde o práce, o jejichž pravosti někteří odborníci pochybují a které Baconova nadace popisuje jako díla malířovi připsaná. Sám autor tvrdil, že se kresbě nikdy nevěnoval.

Výstava propojuje poněkud zbytečně a pro diváka téměř nepostřehnutelně britského malíře s odkazem spisovatele Bohumila Hrabala. Toho v expozici připomíná několik jeho citátů, ve kterých se přibližuje mentálnímu světu Francise Bacona.

Pražská výstava vychází ze sbírky Baconova pozdního přítele Cristiana Lovatelli Ravarina, jemuž umělec kresby věnoval. Ital dohromady vlastní dvě stě padesát velkých signovaných prací.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.