Žádný koncert, jen čistě symbolická "přepadovka". Kdo v úterý večer dorazil na ulici 28. října v Praze, aby podpořil uvězněné ruské rockerky Pussy Riot, mohl být snad i zklamán. Na balkonu ve čtvrtém patře pouze vystoupily dvě maskované dívky s kuklami na hlavách, rozhazovaly letáky a mávaly vlajkami, načež opět zmizely v útrobách historického baráku - a bylo vymalováno.

Jenže ruku na srdce, Pussy Riot nejsou a nikdy ani nebyly o hudbě. Tři ruské dívky, které v únoru zadržela moskevská policie po vystoupení v pravoslavném chrámu Krista spasitele, podnikají ve stejném oboru jako jejich slavnější, performující krajani ze skupiny Vojna.

Jejich umění (a že se vedou spory o tom, zda je to vůbec umění) je pouze věcí - v Rusku zvlášť nebezpečných - politických gest.

V Praze to trvalo jen čtvrt hodiny, ale přímočarost to mělo. Dívky v punčoškách a šortkách pestrobarevných jako papoušci hopsaly z jednoho kraje balkonu na druhý, zatímco jim za zády křičela zahuhňaná punkrocková muzika. Jména obou performerek ovšem nadále podléhají režimu přísné tajné, jakkoliv si organizátoři z občanského sdružení Opona předem ověřili, že Rusky "jsou pravé".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.